« ADHD
Deprese a úzkosti
Úzkost je stav, který zažije ve svém životě každý z nás. Jedná se o adaptační reakci (tedy přizpůsobení se) na životní změny, případně pocity ohrožení.
Každý z nás má jinou odolnost vůči zátěži a každý reaguje svým způsobem.
Úzkost má velmi často výrazné projevy fyzické. Typická je tíha na hrudi, pocity nedostatku vzduchu, třes, bušení srdce, zažívací obtíže, pocity na omdlení. Bolesti hlavy.
Objevují se poruchy spánku, poruchy soustředění, pocity napětí, obavy, že se stane něco zlého.
V léčbě se využívá většinou kombinace psychoterapie a farmakoterapie ( léčba léky). Vhodná je úprava denního režimu s dostatkem pohybové aktivity, nácvik relaxačních metod.
Léky na snížení úzkosti sice okamžitě uleví, ale zásadně stav neřeší a mohou vytvořit návyk. Z tohoto důvodu je lepší léčba antidepresivy, které sice se svým účinkem nastupují postupně, zato však mají efekt trvalejší.
Deprese
Deprese se projevuje především ztrátou chuti do života. Člověka nic nebaví, nic netěší, nedokáže se radovat. Běžné denní aktivity plní pouze s velkým přemáháním. Mění se chuť k jídlu, jedinec trpí nechutenstvím, dochází k poklesu hmotnosti. Typická je porucha spánku, večer sice usne, ale probouzí se v brzkých ranních hodinách.
Časté jsou výčitky, sebeobviňování, pocity méněcennosti.
Deprese je nejčastěji reaktivní. Tedy jako odpověď na životní události, změny, zdravotní potíže, vztahové problémy.
Může se však objevit deprese jako vážná nemoc, která je způsobena vnitřně, není vyprovokovaná žádnou životní událostí. Tuto formu deprese není dobré podceňovat, je nutné obrátit se na odborníka a zahájit léčbu.
Tato porucha může potkat každého, není způsobena slabostí nebo leností a nemá smysl si ji vyčítat.